Haberler
2020-11-15
Belediye Başkanımız Dr.Hulusi Şevkan’dan halkımıza uyarı

Acıpayam Belediye Başkanı Şevkan’dan halka uyarı

 

“HASTANELER DOLDU, YATAK KALMADI, YOĞUN BAKIMLAR YETMİYOR”

 

Koronavirüs vakaları ve virüsle mücadelede dikkat çeken ilçelerden biri olan Acıpayam 'da Acıpayam Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan belediyenin merkezi hoparlör sisteminden halka seslendi, önemli, kritik uyarılar yaptı.

 

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği ilçelerden biri olan Acıpayam’da Belediye Başkanı Dr.Hulusi Şevkan’ın virüsle mücadelesi sürüyor. Aynı zamanda bir tıp hekimi olan Şevkan, zaman zaman virüsle mücadeledeki çıkışları ve açıklamaları ile dikkatleri topluyor.

 

Daha önce Merkez Cami hoparlöründen halka seslenen Başkan Şevkan bu kez belediyenin merkezi hoparlör sisteminden halka seslendi, önemli, kritik uyarılar yaptı.

 

“ÖLÜMLER ARTABİLİR, ARTIK HERKESİ KÖTÜ ETKİLİYOR”

 

Şevkan sözlerine ”Başkanınız olarak değil hekim bir kardeşiniz olarak dinleyin lütfen” diye başladı. Salgının tehlikeli boyutlara geldiğine vurgu yapan Başkan Şevkan “Daha da korkutucu sonuçlar yaşamamak için lütfen beni can kulağı ile dinleyin. Hastalık tüm dünyada Türkiye’de ilimizde ve tüm ilçelerimizde ürkütücü sonuçlara doğru hızla gelmektedir. Hastanelerimiz artık doludur, yatak kalmamıştır neredeyse, yoğun bakımlar yetmeyecektir. Sağlık çalışanlarımız da hasta ve yorgundur. Ne hastanelerde, ne de sahada personel yetmemektedir. Yetmesi de mümkün değildir. Solunum cihazına bağlanan hastalarımız bile bir süre acillerde beklemektedir” dedi.

 

“ORTADA KORKUTUCU BİR TABLO VAR”

 

Durumun ve hametini bir kez daha gözler önüne seren Başkan Şevkan “Bugün için çok ciddi bir kararın alınması halinde bile mevcut bulaşmış hastaların bile 2 ay içinde ancak tedavi edilebilir. Ölümler de bu oranda tabi ki artacaktır. Tez zamanda ciddi tedbirler almazsak ölümler hepimizin canını daha çok yakacaktır. Canlarımız yanmasın artık. Bu hastalık sadece ileri yaşları etkilemiyor. Ne yazık ki çocuk ve gençlerimizden de şu an zor durumda olanlar var. Bu daha ürkütücü bir tablodur. Akciğer, kalp ve beyini de tutabilmektedir. Ani kalp krizleri ve felçler meydana gelmektedir. Daha birçok etkisi olduğu ortadadır” diye konuştu.

 

“YAPILMASI GEREKENLERLE İLGİLİ HALKI MADDE MADDE UYARDI”

 

Başkan Şevkan, “Peki ne yapmalı? Kendimizden başlayalım, çare bizdedir, çare elimizdedir. Maske, mesafe ve temizlik bunlar olmazsa olmaz altın kurallarımızdır. 15 gün kadar kendimizi kenara çekelim, lütfen evlerden çıkmayalım. Ziyaretleri tamamen durduralım, komşu ziyaretleri yapmayalım, tarlamıza bahçemize gidelim. Kalabalık yerlere gitmeyelim, market ve pazarda uzun kalmayın. Pazaryerlerimiz gezilecek yerler değildir artık. Zorunlu olmadıkça toplu taşıma araçlarına binmeyiniz, bir küçük araçta ise 2-3 kişiden fazla olmayınız. Kahvehaneler, kafeler, lokantalar gibi yerlere açık olsalar bile gidip oralarda oturmayınız. Okullar kapandı, gençler ne yazık ki kafeleri doldurdular. Spor yapan kardeşlerimiz toplu olarak spor yapmasınlar. Cenaze evlerinde başsağlığı uzaktan, hatta telefonla dilenmeli. Berber salonlarında da çok dikkatli olmamız gerekiyor” dedi.

 

“ÇOK YAKINDA CİDDİ TEDBİRLER GELEBİLİR”

 

Başkan Şevkan, “Çok yakında Sağlık Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımız tedbir kararları alacaktır. Akıllı Acıpayam halkı kendi kararlarını kendi alacak iradeye sahiptir. Hep birlikte bu kararları hayata geçirelim. Belediyemiz sizlerin her türlü yardımında olacaktır” dedi.